HU : 2024-ben is, augusztus 5-7. között megszervezésre került immár negyedik alkalommal a Jogaink és Jövőnk (Naše práva a budúcnosť) néven futó projektünk. Most a roma középiskolások és egyetemisták a cigány nyelv (romanes) alapjait tanulhatták meg Horváth Irmától, aki szociális munkás és a miskolci Dr. Ámbédkár Középiskola iskolai titkára. 2 trénerünk
pedig Roma Hősök workshopot is tartott a fiataloknak, amin betekintést kaphattak a roma drámák és hősök világába.
Od marca 2023 do augusta 2024 sa Ternipe v spolupráci s ÖJAB v Rakúsku, NoBad Kid a Pressley Ridge Hungary a 2K2 v Maďarsku zapojí do projektu INFO-PRO (INteractive FOcus on PROgramming) (2022-2-AT01-KA220-YOU-000094981) v rámci Erasmus+.
Cieľom projektu je poskytnúť 30 znevýhodneným žiakom základných škôl príležitosť naučiť sa programovať a vyvíjať hry. V rámci projektu sa žiaci zúčastnia aj na stretnutiach zážitkového vzdelávania. Partnerom projektu je Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Kazinczy Ferenc v Tornali.
Zámerom projektu bol, aby sme založili novú národnostnú televíziu pre maďarsky hovoriacich Rómov na Slovensku. Televízia by má názov MADROM TV. Chceme ponúknuť maďarsky hovoriacim Rómom na Slovensku, divákom témy z rôznych oblastí: aktuálne informácie, kultúrno-spoločenské podujatia, pozitívne príklady z praxe. V prvom rade našou cieľovou skupinou sú maďarsky hovoriaci Rómovia, ale aj majoritné obyvateľstvo. Cieľová skupina kresli Jazykovú mapu rómskych komunít na Slovensku.
V septembri 2016 sme začali Erasmus Tender, v
ktorom našich spolupracujúcich partnerov maďarský EPESZI (Evannjelický
Pedagogicko-profesijný poskytovateľ a Vzdelávací ústav ), Gyerekekért SOS 90 nadácia - Kedvesház,
Združenie maďarských učiteľov v Rumunsku. Vzdelávali učiteľov pomocou pedagogickou metódou Kedvesház. Vychádzal z pedagogiky Kedvesház,
zameriaval sa na odbornú a metodickú obnovu učiteľov a prispieva k
efektívnej práci so znevýhodnenými a/alebo rómskymi žiakmi. Kedvesház poskytuje pomoc
pri efektívnej spolupráci s rodinami.
https://www.youtube.com/watch?v=DcAauu9xfqY
Náš najdôležitejší program bol v 2008, vzorkou bola maďarská spustená Tanoda-program, ktorá bola málo krát prerušovaná do 2016 trvalo zabezpečovala poobedňajšie doučovania, pre rómskych a aj nerómskych žiakov aby dosiahli plne a úspešne svoje ciele v škole aj v učení. Na Slovensku sa tento program založil, alebo sa stál prvým takýmto programom pomocou nášho združenia. V založení v programe Tanoda bola vzorka Bhim Rao združenie z Maďarskej obci Szendrőlád. Práce so žiakmi boli rozdelené do malých skupín, ktorých cieľom bol pripravovať a doučovať žiakov na predmety ( matematika, maďarský jazyk, slovenský jazyk, anglický jazyk a informatika). V programe Tanoda bol tiež možnosť si rozvíjať voľnočasové aktivity ako: výtvarné umenie, hudba, tanec, a športové aktivity.
Tanoda sa nezaoberal len s doučovaním, ale žiaci tohto programu ktorí študovali ďalej, ponúkal im štipendium, tiež pomáhal rodičom nájsť si prácu, v administratívnych veciach.
Počet žiakov v programe Tanoda podľa školských rokoch:
2007/2008– 60 žiakov
2008/2009 – 80 žiakov
2010/2011 – 3 miesta: 109 žiakov
2012/2013 – 70 žiakov
2013/2014 – 75 žiakov
2014/2015 – 74 žiakov
2015/2016 – 85 žiakov
V rokoch 2008-2013 v piatich krajinách ( Maďarsko, Macedónsko, Bulharsko, Slovensko, Česká Republika ) bol Roma mentor projekt úspešný, ktoré ponúkali dobrodružné pedagogické povolania postavené na rómskej kultúre pre skupiny základných škôl. Projekt podporoval Open Society Institute s profesionálnym partnerom bol Pressley Ridge nadácia.
Projekt mal dlhotrvajúce ciele, aby zmenila sebahodnotenie a sebavedomie rómskych detí, a zvyšovala ich vedomosti o rómskej kultúre. Prvotným cieľom bolo prepojiť zástupcov a expertov rómskej kultúry so skupinami detí a mladých ľudí v školách a komunitných centrách, a umožniť možnosť využívať vzťah poskytovanými rómskymi odborníkmi. Projektové aktivity boli tvorivé povolania, hry, rozhovory, učenie, zážitkové vzdelávanie a vonkajšie povolania. Organizácia pracovala 4 roky ako národný koordinátor projektu na viac ako 15 slovenských miestach s takmer 800 deťmi.
V rokoch 2013-2015 sme sa zúčastnili projektu študentského partnerstva GRUNDTVIG ktorý bol realizovaný v Nemecku Festand a Maďarsko Colorom Association. Cieľom projektu bolo vymeniť si znalosti ohľadom kultúry a ohľadom recyklácie. Zaoberal problematikou recyklovania, rozumným zaobchádzaním a zodpovednosťou k životnému prostrediu. Projektový partneri (účastníci) ako Maďarsko, Slovensko a Nemecko vyvinuli prostredníctvom regionálnych aktivít v štrukturálne slabších regiónoch nové kreatívne spôsoby priblíženia sa. Učenci, rôzneho kultúrneho a sociálneho pôvodu (napr. Róm a Nie-Róm) sa vydávajú spolu s „vyučujúcim” do aktívneho procesu prostredníctvom (Workshopov) do opätovného využitiu odpadu, ako je balenie, šrotovanie, hluk a jeho využitie v spoločnosti.