Idén is sor került a gömöri roma fiatalság projektjére augusztus 5-7. között, amely a Jogaink és jövőnk 4. (Naše práva a budúcnosť 4.) néven fut. A projekt keretén belül három napot tölthettünk el Felsővályban. A rendezvényt a Ternipe Polgári Társulás szervezte, amely minden évben elkötelezetten támogatja és fejleszti a roma fiatalokat. Az eseményen való részvétel nem csak tanulási lehetőséget, hanem élményekben gazdag programokat és új barátságokat is jelentett számunkra.
Az első két nap során lehetőségünk volt elmélyülni a roma nyelv rejtelmeiben Horváth Irmának köszönhetően, aki szociális munkás és a Dr. Ámbédkár Középiskola titkára. Az oktatás az alap szavaktól kezdve a ragozáson át egészen a mondatok alkotásáig terjedt. Az órák során nem csak a nyelvi készségeinket fejleszthettük, hanem kulturális ismereteinket is bővíthettük, ami különösen fontos számunkra, hiszen a nyelv a kultúra egyik alappillére.
A harmadik nap a roma hősökről szólt. A workshopon megtanulhattuk, hogy kik is azok a hősök, hogyan válhat valaki hőssé, és elgondolkodhattunk azon, hogy mi magunk voltunk-e már hősök mások szemében. Megismerkedhettünk roma drámákkal, a múlt híres roma hőseivel, akik példaként szolgálhatnak mindannyiunk számára. Ezek az előadások nem csak történelmi ismereteket adtak át, hanem motivációt is nyújtottak számunkra, hogy bátran nézzünk szembe a kihívásokkal és segítsünk másoknak.
A programokat a szervezők vidám játékokkal tették színesebbé, amelyeket mindannyian nagyon élveztünk. Ezek a játékok nem csak szórakoztatóak voltak, hanem közösségépítő szerepet is betöltöttek, hiszen lehetőséget adtak arra, hogy jobban megismerjük egymást és szorosabb kapcsolatokat alakítsunk ki.
A szállás és az ellátás is kifogástalan volt. Kényelmes szobákban lakhattunk és ízletes ételeket fogyaszthattunk, ami hozzájárult ahhoz, hogy teljes mértékben a programokra tudjunk koncentrálni. Az ellátás minősége és a barátságos környezet még emlékezetesebbé tette számunkra ezt a három napot.
Köszönjük szépen ezt a lehetőséget a Ternipe szervezetnek, akik minden évben igyekeznek támogatni és fejleszteni bennünket. Az ilyen események nem csak tudással gazdagítanak, hanem élményekkel és barátságokkal is, amelyek hosszú távon is meghatározóak lehetnek életünkben. Reméljük, jövőre is részt vehetünk ezen a csodálatos programon!
Agócs Alex
V dňoch 23. – 24. februára 2024 sa žiaci ZŠsVJM Ferenca Kazinczyho zúčastnili medzinárodného stretnutia v Kokave nad Rimavicou, kde sa zoznámili s členmi budapeštianskej skupiny projektu INFO-PRO.
Počas stretnutia sa naši žiaci navzájom spoznali, zopakovali si aktivity, ktorých sa zúčastnili v jednotlivých krajinách, zahrali sa hry, zabavili sa a získali množstvo zážitkov.
2024.2.23-24-én tanulóink nemzetközi találkozón vettek részt Rimakokaván, ahol megismerkedtek az INFO-PRO projekt budapesti csoportjának tagjaival.
A találkozó során tanulóink ismerkedtek, áttekintették, hogy milyen foglalkozásokon vettek részt az egyes országokban, játszottak, szórakoztak, sok-sok élménnyel gazdagodtak.
Školenie trénerov v projekte o rómskych hrdinoch
V dňoch 27. až 29. januára sme boli v Budapešti na medzinárodnom školení projektu Rómski hrdinovia, na ktorom sa zúčastnili mladí tréneri z občianskeho združenia Ternipe a z Independent Theater Hungary.
Trojdňové školenie sa konalo vo Füszi, kde sme v prvý deň začali brainstorming o publikácii Rómski hrdinovia. V publikácii budú predstavené rómske osobnosti, ktoré majú inšpiratívny a úspešný životný príbeh pre rómsku komunitu a majoritnú spoločnosť. Ďalšie dva dni sme sa učili základy, štruktúru a proces workshopu Rómski hrdinovia, ktorý sa týkal rómskych drám, rómskych hrdinov, rôznych tímových hier a vedenia skupiny. Mladí školitelia budú v blízkej budúcnosti sami viesť workshopy pre skupiny mladých ľudí, preto je dôležité, aby boli pripravení a poznali svet workshopov, ako aj vlastnosti a zručnosti sebavedomého trénera.
Všetci sa veľa naučili a rozvíjali, vytvoril sa super medzinárodný tím. Atmosféra bola skvelá, všetci sa cítili, akoby sa poznali tisíc rokov, takže práca išla hladko. Už sa nevieme dočkať ďalšieho školenia v marci, tentoraz na Slovensku!
V spolupráci s organizáciou The Foundation for Global Humany Dignity z Malty a občianskym združením Ternipe sa na Slovensku začína nový program.
Od 19. do 21. januára 2024 sa v Rimavskej Sobote zišlo viac ako 10 mentorov zo Slovenska a 10 z Maďarska, aby sa pod vedením projektového tímu naučili základy Scratchu, celosvetovo známeho a používaného programovacieho jazyka a robotiky. Keďže projekt "Afterschool Geekery" sa zatiaľ osvedčil v Maďarsku, teraz majú možnosť rozšíriť ho na Ukrajinu a na Slovensku. Cieľom projektu je poskytnúť utečeneckým, rómskym a znevýhodneným deťom možnosť naučiť sa zručnosti a vedomosti, ktoré by inak nemali možnosť získať. Môžu sa učiť programovať prostredníctvom programovacieho jazyka Scratch, ktorý hravou formou rozvíja ich logiku, kreativitu a ďalšie schopnosti. Môžu porozprávať príbehy bez slov a získať veľa úspechov pri programovaní a realizácii príbehu. Roboty Lego Spikes si deti zostavujú samy a len ich fantázia dokáže, aké postavičky chcú z dielikov Lega vytvoriť. A po naprogramovaní sa roboty vedia kotúľať, pohybovať a dokonca aj vydávať zvuky.
Všetky tieto vedomosti deťom odovzdajú naši vyškolení IT mentori po 3 dňoch offline a 8 príležitosných online školení. Deti nebudú známkované, budú sa učiť vlastným tempom, pretože najdôležitejšie je, aby sa bavili, nechali rozprúdiť svoju fantáziu, rozvíjali sa a vďaka zážitku z úspechu a hravého učenia sa stali motivovanejšími a cieľavedomejšími v štúdiu aj v škole.
Diana Filepová
V septembri sa na Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským Ferenca Kazinczyho začal realizovať projekt Erasmus+ s názvom INFO-PRO, v rámci ktorého dostalo 30 žiakov príležitosť zúčastniť sa na kurze programovania. Kurzy sa konajú raz týždenne a sú bezplatné v školskom roku 2023/2024.
Počas stretnutí sa deti naučia základy herného programovacieho jazyka UNITY. Naším cieľom je do konca školského roka pripraviť hru pre zvyšok triedy. Okrem programovania sa žiaci zúčastňujú aj na zážitkových skupinových aktivitách, ktoré rozvíjajú ich schopnosti riešiť problémy a učia sa pracovať v tímoch. Počas jarných prázdnin sa uskutoční dvojdňová exkurzia so skupinou z Budapešti a počas letných prázdnin pôjdu účastníci na táborenie do Viedne.
Szeptemberben elindult a Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában az INFO-PRO elnevezésű Erasmus+ projekt, amelynek keretében 30 tanulónak lehetősége nyílik, hogy bekapcsolódjon egy programozói tanfolyamba. A foglalkozások heti egy alkalommal, ingyenesen zajlanak a 2023/2024-es tanévben.
A foglalkozások során a játékkészítő UNITY programnyelv alapjait sajátítják el a gyerekek. Célunk, hogy a tanév végére elkészítsenek egy olyan játékot, amely a többiek számára is elérhetővé válik. A programozás mellett a tanulók élménypedagógiai csoportfoglalkozásokon is részt vesznek, hogy problémamegoldó készségeik fejlődjenek, illetve megtanuljanak csapatban dolgozni. A tavaszi szünetben lehetőség nyílik egy 2 napos kirándulásra a programban résztvevő budapesti csoporttal, illetve a nyári szünidőben a program résztvevői táborozáson vesznek részt Bécsben.
Gabriella Vavrek Hubay
Od marca 2023 do augusta 2024 sa Ternipe v spolupráci s ÖJAB v Rakúsku, NoBad Kid a Pressley Ridge Hungary a 2K2 v Maďarsku zapojí do projektu INFO-PRO (INteractive FOcus on PROgramming) (2022-2-AT01-KA220-YOU-000094981) v rámci Erasmus+.
Cieľom projektu je poskytnúť 30 znevýhodneným žiakom základných škôl príležitosť naučiť sa programovať a vyvíjať hry. V rámci projektu sa žiaci zúčastnia aj na stretnutiach zážitkového vzdelávania. Partnerom projektu je Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Kazinczy Ferenc v Tornali.
30 hodinový tréning zážitkového vzdelávania pre učiteľov v rámci projektu sa uskutočnilo 7. - 9. júla 2023 vo Váci.
INFO-PRO projekt
2023 márciusától 2024 augusztusáig a Ternipe szervezet az ausztriai ÖJAB, a magyarországi NoBad Kid Alapítvány, Pressley Ridge Magyarország és 2K2 szervezetekkel együttműködve bekapcsolódik az INFO-PRO (INteractive FOcus on PROgramming) elnevezésű Erasmus + projektbe (2022-2-AT01-KA220-YOU-000094981).
A projekt célja, hogy 30 hátrányos helyzetű alapiskolás tanuló számára biztosítsa, hogy megtanuljanak programozni, illetve játékot fejleszteni. A projekt részeként a tanulók élménypedagógiai foglalkozásokon is részt vesznek. A projekt partnereként a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában zajlanak a foglalkozások.
A projekten belül elsőként tanároknak biztosítottunk 30 órás élménypedagógiai képzést, amelyre Vácon került sor 2023.7.7-9-én.
Jogaink és jövőnk 2. – Iskolázás roma fiataloknak
Július 10-12. között középiskolás és egyetemista fiatalok három napos workshopon vettek részt Vály községében, amelyet a Ternipe polgári társulás szervezett a "Jogaink és jövőnk 2" projekt keretein belül. A diákok számára tartott képzés oktatója a magyarországi Bernáth Gábor volt, aki mindamellett, hogy kommunikációs szakértő és egyetemi tanár, szívesen foglalkozik roma közösségekkel és roma fiatalokkal egyaránt.
Az első napon, miután mindenki megérkezett a szálláshelyre, egy rövid ismerkedéssel kezdődött a képzés. Aztán rátértünk a fő témakörre, a roma nép történetére, és kronológiai sorrendben áttekintettük az idők során kialakult társadalmi helyzetüket, amellyel aztán a következő napokban is foglalkoztunk különböző interaktív tanulási módszereket alkalmazva, így minél aktívabban tudtuk elsajátítani a megannyi hasznos és új ismereteket. Zárásképpen családi fényképeken keresztül megosztottuk egymással családunk történetét és családfáját, mivel a múlt ismerete, értékeinek megőrzése fontos örökség a jövőnek.
Köszönjük a tartalmas képzést Bernáth Gábornak, a workshop hasznos volt a középiskolások és a főiskolások számára is egyaránt.
Bc. Cynthia Ferkóová
Posledným miestom seminára o rómskom holokauste bolo izraelské sväté mesto Jeruzalem. Tohto seminára sa zúčastnili 4 členovia občianskeho združenia Ternipe 10.-13. októbra.. Počas štyroch dní sme navštívili múzeum holokaustu Jad Vašem, kde sme si mohli ďalej rozširovať vedomosti o holokauste, ako aj zúčastniť sa rôznych prednášok a workshopov. Okrem tejto významnej zastávky samozrejme nemohla chýbať ani prehliadka pamiatok. Navštívili sme Staré Mesto, Múr nárekov, Baziliku svätého hrobu, prešli sme sa po Via Dolorosa, videli Getsemanskú záhradu a mnoho ďalších pamiatok. Navštívili sme aj komunitné centrum Domari Gypsies, kde nám rozprávali o živote a zvykoch komunity žijúcich v Izreali.
Táto séria o holokauste nám dala veľa vedomostí a skúseností a máme veľké šťastie, že sme sa ich mohli zúčastniť. Ďakujeme pre Phiren Amenca za príležitosť a dúfame, že bude pokračovať vo svojej užitočnej práci na túto tému, aby sa ešte viac mladých ľudí dozvedelo o rómskom holokauste a pripomenulo si toto temné obdobie minulosti a aby sa už neopakovalo.
Občianske združenie Ternipe bolo pozvané do poľského Osvienčimu, kde sa medzi 11. – 16. aprílom 2022 učili o rómskom holokauste. Akciu zorganizovala organizácia Phiren Amenca z Budapešti. Na prezentáciách sa zúčastnil vedúci združenia István Vavrek a 6 rómskych a nerómskych mladých ľudí, ktorí sa zoznámili aj s maďarskými, českými, bulharskými, macedónskymi, rumunskými, tureckými a španielskymi rómskymi a nerómskymi účastníkmi.
Aby sme sa zoznámili, deň po príchode organizátori vymysleli skvelé interaktívne, skupinové úlohy, takže do konca dňa sa všetci z 38 neznámych stali známy. Čas sme však netrávili len hraním hier, pretože sme sa rozprávali o rómskom holokauste a rómskom odboji, ako aj o udalostiach a krokoch, ktoré viedli k hrôzam koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Nasledujúci deň sme vo svetle toho navštívili koncentračný tábor Auschwitz, kde sme si prezreli expozície múzea. Prehliadka dojala každého, pretože na základe toho, čo sme videli a počuli, sme mohli nahliadnuť do hrôz, ktoré sa tam diali. Štvrtý deň sme navštívili koncentračný tábor Birkenau, kde sme si vypočuli ďalšie fakty a príbehy o nevinných mužoch, ženách a deťoch, ktorí sa tam dostali. Naša medzinárodná skupina zorganizovala spomienku pri pamätníku postavenom na mieste rómskych barakov. Obete sme si pripomenuli piesňou „Aušvicate hi kher báro“ a kvetmi. Posledný deň sa každý mohol podeliť o svoje pocity, zážitky a skúsenosti z uplynulých dní a následne sme uskutočnili spoločný brainstorming o boji proti rasizmu a rómskemu útlaku, aby sme v budúcnosti pomohli situácii a vnímaniu Rómov.
Počas týždňa sme sa veľa naučili, programy boli interaktívne, intenzívne a poučné. Dúfame, že minimálne rovnako dobré skúsenosti a poznatky budeme mať na seminároch o rómskom holokauste v nemeckom Buchenwalde a aj v izraelskom Jeruzaleme ešte v tomto roku.
Diana Filepová