Posledným miestom seminára o rómskom holokauste bolo izraelské sväté mesto Jeruzalem. Tohto seminára sa zúčastnili 4 členovia občianskeho združenia Ternipe 10.-13. októbra.. Počas štyroch dní sme navštívili múzeum holokaustu Jad Vašem, kde sme si mohli ďalej rozširovať vedomosti o holokauste, ako aj zúčastniť sa rôznych prednášok a workshopov. Okrem tejto významnej zastávky samozrejme nemohla chýbať ani prehliadka pamiatok. Navštívili sme Staré Mesto, Múr nárekov, Baziliku svätého hrobu, prešli sme sa po Via Dolorosa, videli Getsemanskú záhradu a mnoho ďalších pamiatok. Navštívili sme aj komunitné centrum Domari Gypsies, kde nám rozprávali o živote a zvykoch komunity žijúcich v Izreali.
Táto séria o holokauste nám dala veľa vedomostí a skúseností a máme veľké šťastie, že sme sa ich mohli zúčastniť. Ďakujeme pre Phiren Amenca za príležitosť a dúfame, že bude pokračovať vo svojej užitočnej práci na túto tému, aby sa ešte viac mladých ľudí dozvedelo o rómskom holokauste a pripomenulo si toto temné obdobie minulosti a aby sa už neopakovalo.
Občianske združenie Ternipe bolo pozvané do poľského Osvienčimu, kde sa medzi 11. – 16. aprílom 2022 učili o rómskom holokauste. Akciu zorganizovala organizácia Phiren Amenca z Budapešti. Na prezentáciách sa zúčastnil vedúci združenia István Vavrek a 6 rómskych a nerómskych mladých ľudí, ktorí sa zoznámili aj s maďarskými, českými, bulharskými, macedónskymi, rumunskými, tureckými a španielskymi rómskymi a nerómskymi účastníkmi.
Aby sme sa zoznámili, deň po príchode organizátori vymysleli skvelé interaktívne, skupinové úlohy, takže do konca dňa sa všetci z 38 neznámych stali známy. Čas sme však netrávili len hraním hier, pretože sme sa rozprávali o rómskom holokauste a rómskom odboji, ako aj o udalostiach a krokoch, ktoré viedli k hrôzam koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Nasledujúci deň sme vo svetle toho navštívili koncentračný tábor Auschwitz, kde sme si prezreli expozície múzea. Prehliadka dojala každého, pretože na základe toho, čo sme videli a počuli, sme mohli nahliadnuť do hrôz, ktoré sa tam diali. Štvrtý deň sme navštívili koncentračný tábor Birkenau, kde sme si vypočuli ďalšie fakty a príbehy o nevinných mužoch, ženách a deťoch, ktorí sa tam dostali. Naša medzinárodná skupina zorganizovala spomienku pri pamätníku postavenom na mieste rómskych barakov. Obete sme si pripomenuli piesňou „Aušvicate hi kher báro“ a kvetmi. Posledný deň sa každý mohol podeliť o svoje pocity, zážitky a skúsenosti z uplynulých dní a následne sme uskutočnili spoločný brainstorming o boji proti rasizmu a rómskemu útlaku, aby sme v budúcnosti pomohli situácii a vnímaniu Rómov.
Počas týždňa sme sa veľa naučili, programy boli interaktívne, intenzívne a poučné. Dúfame, že minimálne rovnako dobré skúsenosti a poznatky budeme mať na seminároch o rómskom holokauste v nemeckom Buchenwalde a aj v izraelskom Jeruzaleme ešte v tomto roku.